Łączna liczba wyświetleń

sobota, 4 lipca 2020


Marta Wołowiec, Marcin Janus/HOLD ON
Koncepcja: Marta Wołowiec
Taniec i choreografia: Marta Wołowiec
Muzyka: Marcin Janus
Inspiracją do stworzenia spektaklu była wystawa fotograficzna „I know not these my hands” autorstwa Cooper and Gorfer, których głównymi bohaterkami są kobiety, ich dłonie, oczy, skóra i ubranie, mówiące o ich tożsamości i doświadczeniach. Gdzie jest moje miejsce w sztuce? Czym chcę się z Wami podzielić? W którym miejscu moja wrażliwość dotyka Twojej wrażliwości? I dlaczego tylko energia pozwala nam się do siebie zbliżyć?
Postawienie tych pytań w nieco szerszym kontekście przez prowokacyjny obraz stworzenia kobiety, nawiązujący do fresku Michała Anioła, zwraca uwagę na zasadnicze różnice wynikające z ogólnego postrzegania płci, przypisywania im danych cech i powinności ukształtowanych przez tkanki społeczne, które mogą tworzyć zdeformowany obraz świata. Spektakl transformuje różne rodzaje kobiecej energii, od subtelności, renesansowego piękna i siły, po brutalność i szczerość, budując intymność każdego spotkania z widzem. Zaprzecza stereotypom poprzez podjęcie tematu związanego z kreacją i aktem twórczym w kontekście tańca współczesnego, w którego historii kobiety odegrały znaczącą rolę. Kolejne elementy performansu przekształcają przekonania o sposobie radzenia sobie z trudem i umiejętnościach rozwiązywania problemów przez wzięcie spraw w swoje ręce.
Marta Wołowiec – tancerka, nauczycielka tańca, menedżerka kultury. Kierowniczka Krakowskiego Centrum Choreograficznego, współzałożycielka Grupy Wokół Centrum.
Marcin Janus – pochodzi z Krakowa, jest artystą  dźwiękowym, multimedialnym, twórcą muzyki elektronicznej i elektroakustycznej.
foto: Beatrycze BemBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza